Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Blat drewniany to piękny element nadający każdemu wnętrzu naturalistycznego powiewu. Wprowadza świeżość i rodzinny charakter, dodając jednocześnie uroku. Blat drewniany w kuchni staje się, co raz to bardziej popularnym materiałem. Możemy wybierać z pośród wielu rodzajów i struktur. Jedno jest pewne ten naturalny, ekologiczny i ciepły blat drewniany urozmaici Twoja aranżacje. Dziś opowiemy jak dbać o blat drewniany w kuchni i nie tylko.

drewniany blat bydgoszcz

Zabezpieczenie i konserwacja


Blat drewniany w kuchni poddawany jest działaniu wielu negatywnych czynników takich jak zmiana temperatury, wilgotności. Właśnie, dlatego konserwacja i zabezpieczenie stanowi bardzo ważny aspekt jego użytkowania. Zamawiając blat drewniany do swojej wymarzonej kuchnia na wymiar, otrzymamy go zaimpregnowanego olejami z odpowiednimi atestami – tak jest w naszej firmie. Cały proces opisaliśmy w odrębnym artykule oraz zakładce Blat drewniany.


Blat drewniany olejowany kontra lakierowany


Dlaczego powinniśmy wybrać blat drewniany olejowany zamiast lakierowanego? Odpowiedz jest prosta. Lakier szybko ulega przetarciom i zmatowieniu, z czasem wyglądając nieestetycznie. Olej szczególnie z odpowiednimi atestami zabezpiecza nawet kilkunastomilimetrową jego warstwę. Czyni to drewno odpornym na wilgoć oraz wysokie temperatury. Warstwa oleju pozwala na zachowanie naturalnej struktury drewnianej powierzchni, co wyczujemy wyraźnie, kiedy dotykamy olejowanego blat drewniany. Niestety z czasem blat drewniany może ciemnieć, ale nie obawiajcie się w przeciwieństwie do blatu lakierowanego – wystarczy odnowić jedynie dany fragment.


Blat drewniany – profilaktyka


Blat drewniany wymaga wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, lecz z pewnością odda nam z nawiązką w postaci idealnego wzornictwa. Pierwszym aspektem jest stosowanie podkładek pod gorące naczynia, ponieważ zdjęcie ich wprost z ognia i ustawienie na drewnie może skutkować powstaniem nieestetycznych śladów. Dodatkowo podczas krojenia i siekania stosujmy deski do krojenia, lecz to tyczy się każdego rodzaju blatów.


Blat drewniany – pielęgnacja


Blat drewniany powinien być pielęgnowany specjalnymi do tego celu preparatami, wybierając je zwróćmy szczególną uwagę na to, aby było dopuszczone do kontaktu z żywnością. Do regularnej pielęgnacji możemy posługiwać się wilgotną bawełnianą szmatką – musi być ona jednak dobrze odciśnięta, by nie pozostawić na powierzchni drewna kropel wody. Blat drewniany zawsze wycieramy do sucha.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, to właśnie w nim gotujemy, rozmawiamy i spotykamy się przy wspólnym posiłku. Dlatego tak ważne jest, aby spełniała ona nasze indywidualne oczekiwania. Kuchnia na wymiar zapewnia nam logiczny dopasowany do naszego trybu życia rozkład mebli. Dlatego też, blat z litego drewna jest wart uwagi. 

blat 002

Najważniejszym elementem w kuchnia na wymiar jest blat. Wykonujemy przy nim tak wiele czynności, że lista czynników i substancji, na które powinien być odporny, ciągnie się bez końca. A dodatkowo musi mieć prezencję. Ba! Ma pasować do aranżacji, przykuwać uwagę. Być jej jasnym, zaakcentowanym punktem. Wszystkie te wymagania spełnia blat z litego drewna. Kuchnia na wymiar zwieńczona naturalnym drewnem z widocznymi słojami, dodaje eleganckiego przepychu. Ponadto blat drewniany wprowadza rodzinną i przytulną atmosferę. 

Blat z litego drewna efektownie prezentuje się praktycznie w każdym wnętrzu, dodając mu ciepła i elegancji. Niestety nie tylko uroda ma znaczenie. Blat w kuchnia na wymiar i nie tylko, powinien być odporny na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, parę wodną oraz wilgoć. Blat drewniany może spełniać wszystkie te wymagania, lecz musimy zwrócić uwagę, na jakość i twardość surowca. Ze względu na podatność na zarysowania do wyrobu blatu drewnianego nie poleca się drzew typu sosna czy topola. Gatunki pochodzenia krajowego nadające się do kuchni na wymiar to dąb, buk, jesion. Bardzo popularne i polecane są również blaty z litego drewna z egzotycznych gatunków drzew, jak mahoń, iroko, teak, merbau. Ze względu na strefę klimatyczną, z której pochodzą, są trwalsze, twardsze, a także lepiej znoszą wysokie temperatury i wilgoć niż nasze rodzime drzewa. Wybierajmy te gatunki, z których blaty w kuchnia na wymiar nie będą się kurczyć ani rozsychać.

Blat drewniany – do jakich kuchnia na wymiar

Blat z litego drewna sprawdzi się w każdej kuchnia na wymiar i każdym towarzystwie. Oczywiście większość z nas widzi je w klasycznym wnętrzu. Natomiast w prosto, elegancko i minimalistycznie zaprojektowanej kuchnia na wymiar, wygląda równie efektownie. Tradycyjny materiał, jakim jest drewno znakomicie bowiem komponuje się w kontraście z gładkimi i jednolitymi powierzchniami, np. ze stali, kamienia, tworzywa sztucznego czy szkła, które bardzo często pojawiają się w nowoczesnych kuchniach. Warto wtedy jednak sięgnąć po drewno o ciepłej barwie, które ożywi surową przestrzeń, złagodzi i przełamie jej charakter. Sekretem aranżacji blat z litego drewna jest jego przemyślane wkomponowanie w wybrany projekt kuchni na wymiar – dobieramy do siebie kolory i ich temperaturę, pozwalając sobie na operowanie kontrastami, jeszcze przed jej montażem.

Blat z litego drewna – końcowa ocena

Blat drewniany jest piękny, miły w dotyku i dzięki wysokiej technologii obróbki jest trwały. Jednak musimy pamiętać, że na rynku funkcjonują również blaty kamienne, odznaczające się większą trwałością. Blat z litego drewna cechuje się łatwością w obróbce, dlatego może przybierać różne kształty, co ma ogromne znacznie w kuchnia na wymiar. Bez względu, jaki kształt mu nadamy, a także, jaki rodzaj wykończenia wybierzemy, drewno zapewni naszej kuchni naturalny charakter. Z przyjemnością się z nim obcuje, dobrze przy nim pracuje czy rozmawia. Pamiętajmy też, że blat drewniany możemy wielokrotnie odnawiać. Zniszczoną wierzchnią warstwę wystarczy usunąć przy pomocy szlifierki czy papieru ściernego, a następnie zaimpregnować ponownie.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Funkcjonalna kuchnia na wymiar powinna wyodrębniać strefy. Strefy w kuchnia na wymiar pomagają w prawidłowej organizacji oraz sprawiają, iż jest znacznie bardziej funkcjonalna.

kuchnia na wymiar 115


Podział kuchni na wymiar na strefy w dużej mierze uzależniony jest od kształtu pomieszczenia. Wyróżniamy 4 układy, mianowicie; jednorzędowy, dwurzędowy, w kształcie litery L i w kształcie litery U. Kuchnia na wymiar w układzie jednorzędowym zakłada ustawienie mebli w jednej linii. Układ dwurzędowy występuje w nieco krótszych, ale nadal dość dużych kuchniach. System w kuchnia na wymiar przypominający literę L występuje w miejscach, gdzie główna linia mebli zakrzywia się i zachodzi na prostopadłą ścianę.


Jeżeli jesteś właścicielem na tyle dużej kuchni, że nawet na czwartej ścianie możesz ustawić meble, zastanów się nad zastosowaniem układu G. Dodatkowo w mieszkaniach z otwartą kuchnią momentem przejścia może być wyspa kuchenna, która jednocześnie podniesie funkcjonalność.


Kuchnia na wymiar wydzielająca strefy


Prawidłowo zorganizowana przestrzennie kuchnia na wymiar, powinna wydzielać pięć wyraźnych i funkcjonalnych stref. Pierwsza z nich służy do przechowywania żywności. To właśnie tutaj znajdą się zapasy w słoikach, puszkach, mrożonkach. Kuchnia na wymiar, zwykle właśnie w tej strefie zakłada wykonanie lodówki, zamrażarki oraz podobnych sprzętów służących do przechowywania żywności. W każdej kuchni na wymiar, powinno znaleźć się wyodrębnione miejsce do przechowywania wyposażenia kuchennego. W skład tej strefy wchodzą duże meble stojące, które udźwigną oraz zmieszczą nasze; garnki, patelnie, blender, mikser i pozostało przydatne do gotowania narzędzia. W trzeciej strefie, znajdziemy miejsce służące do zmywania naczyń i czyszczenia kuchni. Oczywiście podstawowym elementem jest zlewozmywak oraz szafka z detergentami ściereczkami czy też kosz na śmieci. Jeżeli używasz zmywarki oraz suszarki to z pewnością kuchnia na wymiar rozplanuje je w tym miejscu. Przedostatnią strefą w kuchnia na wymiar jest miejsce służące do przygotowywania posiłków. Główną rolę odgrywa tutaj blat kuchenny, na którym kroimy oraz przygotowujemy produkty do dalszej obróbki. Zwykle stanowi ona centralną strefę, ponieważ jest najważniejsza. Warto zwrócić uwagę, aby w tym miejscu znalazło się dużo kontaktów elektrycznych i dodatkowe światło.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dużym domu garderoba na wymiar są czymś oczywistym. W mniejszym, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, trudniej jest podjąć jednoznaczną decyzję o zaplanowaniu garderoba na wymiar w osobnym pomieszczeniu. Jeśli nie uda się dobrze zaplanować wielkości, ilości i rozmieszczenia miejsc do przechowywania odzieży, to wkrótce okaże się, że najlepszą szafą jest... krzesło. A to źle wróży funkcjonowaniu domu. Nawet ci najbardziej porządni będą mieli kłopot z utrzymaniem ładu. Możliwość ukrycia ubrań i butów w osobnych pomieszczeniach jest atutem większości dużych domów i mieszkań. Wygodne garderoba na wymiar mogą zająć powierzchnię, którą chciałoby się przeznaczyć na przykład na dodatkowy pokój. Warto dobrze się zastanowić.

szafa 004

Optymalna powierzchnia


Garderoba na wymiar to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia, a do tego potrzebujemy przynajmniej 100, a najlepiej około 150 centymetrów odległości między szafą a ścianą bądź dwoma ciągami szaf. Przyjmuje się, że do w miarę swobodnego przebrania się wystarcza 1,5 metra kwadratowego wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Osobne pomieszczenie. Minimalna powierzchnia garderoba na wymiar powinna wynosić niewiele mniej niż 4 m2. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym wygodniej będzie z niego korzystać. O funkcjonalności w dużym stopniu decyduje kształt. Najlepiej, gdy szerokość pomieszczenia umożliwia ustawienie przy równoległych ścianach szaf o głębokości, co najmniej 60 cm (ubrania będą się mniej gniotły, jeśli uda się wygospodarować przestrzeń o głębokości 70 cm). Jeśli szafy mają być zaopatrzone w przesuwne drzwi, trzeba uwzględnić jeszcze dodatkowe 10 cm na szyny, po których będą się przesuwać drzwi.


Nie warto ulegać pokusie posiadania garderoba na wymiar w formie osobnego pomieszczenia, gdy powierzchnia domu jest bardzo ograniczona. Pojawia się wówczas ryzyko, że zamiast garderoba na wymiar będziemy mieli ciasną klitkę, która na dodatek zmniejszy przestrzeń i tak niewielkiego pokoju. Projektowanie garderoba na wymiar we wnęce tylko kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa zamiast poprawić komfort, wyraźnie go pogorszy. Jednocześnie, przy planowaniu szaf, nie wolno zapominać o zachowaniu przed nimi wolnej przestrzeni, która pozwoli otworzyć drzwi i swobodnie korzystać z półek i drążków.


Wysokość pomieszczenia


O pojemności zarówno garderoba na wymiar, jak i szafy decyduje nie tylko jej powierzchnia, ale również wysokość pomieszczenia. Zwykle w wyższych partiach szaf i garderób przechowuje się rzeczy używane sezonowo lub te, z których korzystamy okazjonalnie. Taka powierzchnia jest nie mniej potrzebna niż ta przeznaczona na ubrania noszone, na co dzień.


Większość budowanych w Polsce domów to budynki parterowe z użytkowym poddaszem, na którym urządza się prywatną część domu z sypialniami, łazienkami i oczywiście garderoba na wymiar. Te ostatnie zwykle chętnie "upycha się" w mniej wartościowych miejscach pod skosami dachów. Ma to swoje zalety - chroni poruszających się po pokoju mieszkańców przed koniecznością ciągłego uważania na głowę, poza tym pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jednak miejsca pod skosem jest znacznie mniej niż w pomieszczeniu o pełnej wysokości. Zanim, więc - patrząc na plan przyszłego domu - uwierzymy, że wkrótce będziemy posiadaczami nie tylko własnej sypialni, ale też przestronnej garderoba na wymiar, warto przyjrzeć się rysunkom z przekrojami poddasza. Trzeba zwrócić uwagę na ściankę kolankową, przy której mają powstać pomieszczenie lub szafa na ubrania. To właśnie jej wysokość będzie miała wpływ na użyteczność garderoba na wymiar. Jeśli jest niższa niż metr, da się przy niej zaplanować jedynie półki, szuflady bądź wysuwane kosze. Dopiero, gdy jej wysokość wynosi około 150 cm, można pokusić się o wstawienie drążka i powieszenie na nim spódnic, koszul lub np. złożonych spodni. Przyjmuje się, że ubrania średniej długości (marynarki czy żakiety), potrzebują 135 centymetrów, a na metrowym drążku pomieścimy do 10 sztuk. Dłuższe sukienki, płaszcze czy spodnie, których nie chcemy składać, wymagają szafy o minimalnej wysokości 180 cm.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W prywatnej części domu. Najwygodniej jest mieć garderobę blisko sypialni i łazienek, z dala od wzroku osób przebywających w przestrzeni dziennej. Warto ją sytuować tak, by prócz swej podstawowej funkcji, spełniała też zadanie bufora izolującego wnętrza przed utratą ciepła (przy ścianie zewnętrznej) lub rozdzielała pokoje sypialne, stanowiąc barierę akustyczną pomiędzy nimi.

macMEBLE szafa na wymiar z lustrzanymi frontami 8


Garderoba na wymiar jedna dla wszystkich - będzie wygodna, jeśli ulokujemy ją rzeczywiście w bezpośredniej bliskości wszystkich pokojów sypialnych, tak by droga do niej była mniej więcej taka sama dla wszystkich domowników. Wejście do garderoba na wymiar powinno być szerokie (najlepiej 90 cm), a miejsce na środku, pomiędzy półkami, na tyle duże, by w razie potrzeby mogły się w niej zmieścić nawet dwie osoby. Jedna garderoba na wymiar, przeznaczona dla wszystkich domowników sprawdza się zazwyczaj w mniejszych domach, gdzie inne rozwiązanie zabierze zbyt dużo miejsca. Garderoba na wymiar przy każdej sypialni - sprawdzają się, pod warunkiem, że przewidziano na nie dostatecznie dużo miejsca (min 110 cm szer.).

Indywidualne garderoba na wymiar przy prywatnych pokojach przeważnie powstają, jako małe pomieszczenia wydzielone ścianą działową od reszty wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z łazienką z dojściem przez garderobę. Pozwala to na wygodną wymianę ubrania przy wchodzeniu i wychodzeniu z toalety. Spotyka się też garderoba na wymiar w korytarzu prowadzącym do sypialni, jednak wówczas, aby dostać się do centrum pokoju, trzeba najpierw minąć wypełnione ubraniami półki i wieszaki.


W strefie wejścia. W dobrze zaprojektowanym domu przy drzwiach wejściowych powinno być przewidziane miejsce na wierzchnie okrycia i buty. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest szatnia, czyli zamknięte pomieszczenie z wejściem z wiatrołapu lub z holu - łatwo dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i ich gości. Bardzo ułatwia ona nie tylko przechowywanie odzieży i zachowanie porządku w strefie wejścia do domu, ale też uwalnia sień i hol od funkcji magazynowych, umożliwiając ich lepszą aranżację i włączenie w przestrzeń salonu.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Garderoba na wymiar nie zależnie od jej wielkości, stanowi duże wyzwanie dla każdego projektanta. Musi łączyć wyjątkowy design z funkcjonalnością. Ponadto większość z nas marzy, aby w niej znalazł się prywatny kącik tylko dla niego. Pozornie do stworzenia garderoba na wymiar nie potrzebujesz dużego pomieszczenia. Wystarczy spryt i doświadczenie projektanta, który zagospodaruje wnękę lub przedpokój.

garderoba 004


Garderoba na wymiar – na co powinieneś zwrócić uwagę


Bez znaczenia czy Twoja garderoba na wymiar przybierze kształt litery U czy L, czy też będzie oparta na planie kwadratu, prostokąta, wielokąta. Najważniejsze, aby spełniała swoją podstawową funkcję, jaką jest łatwe przechowywanie rzeczy. Garderoba ma pozwolić nam na oszczędność czasu i miejsca każdego dnia. Jeżeli masz to szczęście i posiadasz odrębne pomieszczenie, które możesz przeznaczyć na garderobę – świetnie. W takiej sytuacji znacznie łatwiej będzie ją stworzyć, ponieważ ściany ustanowią jej granicę. Jeżeli musisz dopiero wydzielić jej granice, dobrze przeanalizuj jej wielkość i miejsce. Bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie wydzielenie przestrzeni za łóżkiem w sypialni, wnęce lub narożniku jednej ze ścian.


Garderoba na wymiar – kilka kwestii technicznych


Garderoba na wymiar, to nie tylko rozmieszczenie półek i drążków. Koniecznie musisz przeanalizować jej rozmiar, oświetlenie i wentylację. Wentylacja w garderoba na wymiar pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jej prawidłowy montaż zapobiegnie przenoszeniu przykrych zapachów. Najlepiej, jeżeli garderoba na wymiar posiada okno, jeżeli nie masz tego szczęścia zamontuj kratki w dolnej części drzwi lub kominie wentylacyjnym. Unikajmy montażu kratki na ścianie, która jest jednocześnie zewnętrzną ścianą budynku z uwagi na mogące wystąpić sezonowe różnice temperatury w przyległych do siebie pomieszczeniach. Co może rzutować na nieprzyjemne ubieranie się w niskiej temperaturze, podczas okresu zimowego.


Garderoba na wymiar – oświetlenie


Okno w garderoba na wymiar to z jednej strony luksus, z innej wada. Choć pozwala na wentylację pomieszczenia, to jednocześnie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Nadmierne nasłonecznienie, może odbarwiać nasza odzież w sposób nierównomierny oraz powodować napływ owadów i szkodników. Dlatego też zastosujmy rolety okienne oraz siatki przeciw owadom. Jej zainstalowanie pomoże nam w utrzymaniu higieny.


Jeżeli twoja garderoba na wymiar nie ma okna, koniecznie zadbaj o jej prawidłowe doświetlenie, nie zapominając o kątach i zakamarkach. W tym celu wyposaż garderoba na wymiar w listwy oświetleniowe, LED-y lub halogeny. Dodatkowo oświetlenie szuflad i niższych półek ułatwi.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Każdy właściciel nowego mieszkania lub domu, zadaje sobie pytanie: Jak urządzić garderoba na wymiar? Wybrać meble z litego drewna czy płyty? Czy moje pomieszczenie będzie odpowiednie na garderoba na wymiar, czy jednak potrzebuje większe? Jaka jest wysokość pomieszczeń? Rozumiemy Wasze wątpliwości, dlatego tez wykonamy dla Ciebie wizualizacje garderoba na wymiar, abyś był pewny, iż efekt finalny będzie zachwycający.

garderoba 001


Garderoba na wymiar – ilość potrzebnego miejsca


Garderoba na wymiar, a konkretniej jej forma będzie uzależniona od ilości miejsca, jaka możemy na nią przeznaczyć. Najważniejszym jest abyśmy mogli w garderoba na wymiar swobodnie wykonywać ruchy. A wiec nie decydujmy się na oddzielne pomieszczenie, jeżeli, nie będziemy mogli się w nim swobodnie ubrać. Garderoba na wymiar wymaga przynajmniej 3,5 metra kwadratowego. Wcześniej pisaliśmy już o możliwościach zabudowy w kształcie litery U lub L, które również sa uzależnione od kształtu i powierzchni naszej garderoba na wymiar. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 100, lepiej 120 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m2 wolnej powierzchni.


Garderoba na wymiar – jak urządzić?


Garderoba na wymiar praktycznie nie rożni się od urządzenia innego domowego wnętrza. Tutaj również musimy wziąć pod uwagę kształt pomieszczenia. Długa i wąska garderoba na wymiar powinna zostać wykonana tylko na jednej ścianie, aby umożliwić nam swobodne z niej korzystanie. Garderoba na wymiar na planie kwadratu, może zostać zagospodarowana 2 lub 3 scian. Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką.


Garderoba na wymiar – materiał


Garderoba na wymiar tak jak inne może zostać wykonana, jako meble z litego drewna, metalu, szkła, płyty i wielu innych. Wybór należy do nas – ważne, aby odpowiadała ona naszym preferencjom. Osoby cierpiące na astmę oraz uczulenia powinny zdecydować się na meble z litego drewna, ponieważ dzięki jego właściwościom higroskopijnym, pochłaniają one nadmiar wilgoci z powietrza. Dodatkowo niektóre z gatunków maja właściwości dezynfekujące – a konkretniej zabijają zarazki. Meble z litego drewna to również trwałość na lata oraz możliwość późniejszej zmiany barwy. Wystarczy zeszlifować i pokryć meble z litego drewna nowa warstwa oleju lub lakierobejcy.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Garderoba na wymiar w kawalerce? Dlaczego nie? Meble na wymiar to wyjątkowa wygoda i pakiet praktycznych rozwiązań dla naszego mieszkania. Garderoba na wymiar może powstać w praktycznie dowolnie wybranym przez nas miejscu. Dodatkowo w kawalerce pozwoli na oszczędność miejsca, ponieważ wszystkie nasze rzeczy i przedmioty możemy ukryć właśnie w niej.

szafa 002


Szafa na wymiar


Szafa na wymiar to nie tylko mebel, lecz skarbnica wspomnień – sukienka z wesela, przebranie karnawałowe, ulubione buty, strój narciarski. Każdy z tych przedmiotów jest dla nas ważny i nie chcemy się ich pozbywać, nawet jeśli nigdy więcej ich nie założymy. Garderoba na wymiar pozwala nam zachować te wszystkie rzeczy, ponieważ mając do dyspozycji niewielki metraż kawalerki każdy centymetr jest na wagę złota. Oczywistym wyborem do szafa na wymiar w kawalarce sa drwi przesuwne, które nie wymagają dodatkowego miejsca do ich otwarcia. Niestety w ich przypadku możemy korzystać tylko z jednej jej części. Drwi uchylne to nieograniczony dostęp do każdej polki, lecz koniecznością okaże się pozostawienie pustej przestrzeni przed nią.


Garderoba na wymiar


Garderoba na wymiar może przybrać formę szafa na wymiar we wnęce. To najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ zwykle takie miejsca w mieszkaniu pozostają niewykorzystane. Dodatkowo możemy ja ukryć za pomocą dobrania frontów w kolorze ścian, co sprawi iż będzie ona dla nas i naszych gości praktycznie niewidoczna. Jeżeli twoje mieszkanie jest niewielkie – wybieraj jasne i pastelowe barwy, które wpłyną pozytywnie na optyczny odbiór wnętrza. Garderoba na wymiar w kawalerce może zostać również wykonana w jednej linii na najdłuższej ścianie, w której zostaną wykonane polki odkryte. I to właśnie na nich możemy ustawić telewizor. Zatem masz dwa wyjścia – ukrycie szafy we wnęce i dostawienie do nich tak zwanej RTV-ki oraz podręcznej komody. Drugim wyjściem jest wyeksponowanie jej w pomieszczeniu i schowanie w niej oraz montaż wszystkich rzeczy, jakie posiadamy. Takie rozwiązanie będzie najlepsze dla bardzo małych kawalerek. A czy Ty już wiesz, na jaka szafa na wymiar się zdecydujesz?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Każdy z nas uwielbia kolekcjonować różnorodne rzeczy. Od pamiątek, po gadżety i oczywiście ubrania buty czy też dodatki. Nie ważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną potrzebujesz odpowiedniego miejsca do przechowywania najważniejszych dla siebie rzeczy. Garderoba na wymiar Ty nie tylko przechowywanie rzeczy, ale również pełne funkcjonalności wnętrza. Pomaga uporządkować przedmioty oraz pozwala na utrzymanie porządku. Garderoba na wymiar poprawia komfort życia oraz dba o doskonałą organizację.

garderoba 001


Garderoba na wymiar wybieramy miejsce w domu lub mieszkaniu


Garderoba na wymiar to również oszczędność miejsca. Właśnie w niej przechowamy wszystkie nasze rzeczy pozbywając się dodatkowych szaf komód i półek z pozostałych pokoi. Drzwi garderoba na wymiar ukryją wszystko, czego nie chcemy wystawiać na widok publiczny. Projektowanie mebli powinniśmy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Najkorzystniej będzie, jeżeli Twoja garderoba na wymiar znajdzie się zaraz obok sypialni lub łazienki. Jeżeli nie masz takiej możliwości możesz zagospodarować miejsce pod schodami skosem dachu czy też dodatkowym pokoju. Niewątpliwym atutem jest możliwość wykonania garderoba na wymiar.


Projektowanie mebli


Garderoba na wymiar może zostać wyposażona zarówno w drzwi przesuwne i klasycznie otwierane. Pozornie wybór drzwi przesuwnych może minimalnie zmniejszyć przestrzeń. W takiej sytuacji warto wybrać fronty, które idealnie będą współgrały z kolorem ścian. Ponadto zastosowanie luster lub żywych barw sprawi już będzie ona znacznie bardziej przestronna. Garderoba na wymiar wykonana w odrębnym pomieszczeniu pozwoli nam na stworzenie szafy o wybranej głębokości oraz wnętrzu. Projektowanie mebli to także rozkład półek wieszaków oraz schowków. Idealnym miejscem na garderoba jest również przedpokój. Projektowanie mebli wykonujemy bardzo podobnie. Dodatkowo fronty możemy pokryć lustrem, aby optycznie poszerzyć wąski korytarz.


Garderoba dla niej i dla niego


Generalnie przy projektowanie mebli w garderoba na wymiar nie rozróżnia się płci użytkownika i przyjmuje się ujednolicone zasady. Projektowanie mebli w kobiecej przestrzeni to zwykle zwiększona ilość miejsca na buty oraz biżuterię. Garderoba na wymiar dla mężczyzny musi zawierać wygodną półkę na krawaty lub wieszaki na spodnie garniturowe. W praktyce te różnicę się zacierają. Garderoba na wymiar to przede wszystkim meble dopasowane do naszych potrzeb oraz stylu życia. W niedużych mieszkania zwykle pełni ona również funkcję schowka. Dlatego też często znajdziemy w niej pościel ręczniki walizki deskę do prasowania czytasz odkurzacz. Podczas projektowanie mebli musimy uwzględnić odrębną przestrzeń na przechowywanie tego typu rzeczy.


Zwykle garderoba na wymiar dla kobiety różni się wielkością. Przed rozpoczęciem projektowanie mebli zanotujcie, jakie rzeczy chcę cię w niej przechowywać, aby dostosować ją do swoich potrzeb. Eleganckie ubrania wymagają odpowiedniego powieszenia zaś sportowe rzeczy możemy umieścić na pojemnej półce.


Garderoba na wymiar wskazówki dla każdego


Zwykle garderoba na wymiar zajmuje przestrzeń od podłogi do sufitu. To bardzo praktyczne rozwiązanie natomiast musimy wziąć pod uwagę wzrost użytkowników. Szafa na wymiar powinna mieć głębokość 60 cm, aby ubrania na nich zawieszone nie gniotły się. Jeżeli nie masz tyle miejsca zastosuj wieszaki poprzeczne. Na wieszakach w garderoba na wymiar zwykle przechowujemy spodnie koszule bluzki czy też spódnicę.


Wysokość zabudowy pozwala nam na powieszenie kilku drążków. Górne, jako pantografy oraz Dolne klasyczne. W zależności od przechowywanych rzeczy niekiedy zmieszczą się trzy poziomy. Przechowywanie krótkich rzeczy to odstępy między drążkami około 105 cm. Długie rzeczy wymagają wysokości minimum 180 cm. Pantografy w garderoba na wymiar stosuje się w przypadku wysokich pomieszczeń.


Garderoba na wymiar z niezbędnymi szufladami


Każda garderoba na wymiar musi posiadać szufladę na bieliznę czy też inne drobiazgi. Projektowanie mebli w tym zakresie powinno obejmować szuflady z pełnym wysuwem oraz organizerami na biżuterię paski czytasz krawat. Garderoba na wymiar to także półki. Mogą się one różnić między sobą długością oraz głębokością. Wszystko zależy od tego jak ja rzeczy chcemy na nich przechowywać. Pościel oraz ręczniki wymagają długich i głębokich powierzchni, które możemy umieścić na samej górze garderoba na wymiar. Podczas projektowanie mebli nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Ten często pomijany element jest bardzo potrzebne, ponieważ ułatwia nam znalezienie odpowiednich rzeczy.


Garderoba na wymiar w każdym domu


Koniecznie wybierz garderoba na wymiar, ponieważ tylko ona zapewni ci dopasowanie jej do twoich potrzeb. Półki drążki czy też szuflady na odpowiedniej wysokości oraz kosze cargo czy też pantografy to pełna funkcjonalność oraz ułatwienie codziennego życia. Dodatkowo pozwoli ci ona na utrzymanie perfekcyjnego porządku oraz oszczędność czasu i miejsca.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Garderoba na wymiar to jedno z najbardziej praktycznych i przydatnych miejsc w każdy domu i mieszkaniu. Podczas jej projektowania i aranżacji należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępne miejsce, ale i potrzeby domowników. Prawidłowo zaprojektowana garderoba na wymiar pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca w pozostałych pomieszczeniach, zaś jej praktyczność jest doceniana przez wszystkich.

 

garderoba 004


Garderoba na wymiar – miejsce


Garderoba na wymiar to idealne miejsce do przechowywania sprzętów i ubrań. Najlepszym miejscem do tego celu jest osobne pomieszczenie, które pozwoli nam na segregacje i układanie najpotrzebniejszych rzeczy. Warto ja wydzielić na planie domu lub mieszkania nawet, jeśli pierwotnie tego nie zakładaliśmy. W każdym domu i mieszkaniu znajdzie się miejsce na garderoba na wymiar, możemy wydzielić miejsce w sypialni. Strata miejsca okaże się tylko pozorna, ponieważ garderoba na wymiar pozwoli nam zrezygnować z dużych szaf i komód ustawionych w całym domu. Do swobodnego korzystania wystarcza już 3 metry kwadratowe. Na planie kwadratu możemy swobodnie zabudować trzy ściany w kształcie litery U, zaś na planie prostokąta najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L.


Wnętrze w garderoba na wymiar


Zwykle garderoba na wymiar zajmuje przestrzeń od podłogi do sufitu. To bardzo praktyczne rozwiązanie natomiast musimy wziąć pod uwagę wzrost użytkowników. Szafa powinna mieć głębokość 60 cm, aby ubrania na nich zawieszone Nie gniotły się. Jeżeli nie masz tyle miejsca Zastosuj wieszaki poprzeczne. Na wieszakach w garderoba na wymiar zwykle przechowujemy spodnie koszule bluzki czy też spódnicę.


Wysokość zabudowy pozwala nam na powieszenie kilku drążków. Górne, jako pantografy oraz Dolne klasyczne. W zależności od przechowywanych rzeczy niekiedy zmieszczą się trzy poziomy. Przechowywanie krótkich rzeczy to odstępy między drążkami około 105 cm. Długie rzeczy wymagają wysokości minimum 180 cm. Pantografy w garderoba na wymiar stosuje się w przypadku wysokich pomieszczeń.


Garderoba na wymiar dla każdego


Garderoba na wymiar to idealne dopasowanie do naszych potrzeb i oczekiwan. Gwarantuje oszczędność miejsca i pozwala w codziennym utrzymaniu czystości.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Garderoba na wymiar bardzo przydaje się w domu nie tylko dorosłym, ale i również dzieciom, ponieważ pozwala na indywidualną segregację oraz utrzymanie porządku. Z pewnością garderoba na wymiar będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż szafa na wymiar, która wymaga większego zaangażowania na etapie planowania oraz możliwości wyodrębnienia przynajmniej półtorej metra kwadratowego.

garderoba 004


Garderoba na wymiar czy szafa na wymiar?


Wiele osób zadaje sobie pytanie; Czy lepiej wykorzystać w swoim wnętrzu szafa na wymiar czy też garderoba na wymiar? Garderoba na wymiar z pewnością odznacza się większą pojemnością i lepszym zorganizowaniem przestrzeni niż szafa na wymiar. Niestety wymaga wydzielania dodatkowej przestrzeni, w której powstanie. Garderoba na wymiar to również komfort, ponieważ gdy masz niespodziewanych gości nie musisz obawiać się o nieład w niej panujący, ponieważ zamykając drzwi nic nie widać. Garderoba na wymiar to również praktyczny aspekt, ze względu na możliwość schowania deski do prasowania, kosza na brudną odzież, a nawet organizera na buty czy też liczne szuflady na dodatki, bieliznę, biżuterię czy krawaty. Garderoba na wymiar w dużym stopniu pomaga nam uporządkować przestrzeń, a także pozwoli na oszczędność miejsca w pozostałych wnętrzach. Dodatkowo prawidłowo zaprojektowana garderoba na wymiar ogranicza czas, który poświęcamy na prasowanie, ponieważ idealnie zawieszone rzeczy nie będą ulegały zniszczeniu. Szafa na wymiar z pewnością sprawdzi się w przedpokoju, gdzie będziemy mogli swobodnie rozwiesić kurtki, płaszcze, parasole oraz inne przedmioty, których potrzebujemy bezpośrednio przed wyjściem z domu.


Garderoba na wymiar


Garderoba na wymiar wyróżnia się tym, iż nie potrzebuje naturalnego oświetlenia. Dlatego też możemy dowolnie projektować i aranżować w niej oświetlenie za pomocą światła sztucznego. Garderoba na wymiar pozwala również na oszczędność miejsca, ponieważ umieszczania odzieży w jednym miejscu pozwoli nam na rezygnację z dodatkowych mebli do ich przechowywania w pozostałych pomieszczeniach. Jeżeli masz to szczęście i planujesz wykonanie garderoba na wymiar już na etapie budowy domu to masz bezpośredni wpływ na jej kształt oraz wielkość. Warto zlokalizować ją przy zewnętrznej ścianie, ponieważ pozwoli ona na ograniczenie straty ciepła. Korzystnym rozwiązaniem jest również wykonanie garderoba na wymiar w sąsiedztwie sypialni oraz łazienki dorosłych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Garderoba na wymiar, jaką posiadała Carrie Bradshaw z popularnego filmu Seks w wielkim mieście to marzenie niejednej kobiety. Pozwala ona na praktyczne uporządkowanie ubrań akcesoriów i niesie ze sobą namiastka luksusu. Do niedawna garderoba na wymiar była przeznaczona jedynie dla właścicieli domów. Obecnie może ona powstać nawet w kawalerce, ponieważ wystarczą ci już tylko 3 metry kwadratowe. Garderoba na wymiar to nie metraż, które możesz na nią przeznaczyć a funkcjonalne rozwiązania systemów. Ponadto stosując lustro na froncie optycznie powiększy my każdą przestrzeń dodając jej światła i tak potrzebnych centymetrów.

 

garderoba 002


Garderoba na wymiar wymagane odległości


Garderoba na wymiar a dokładniej jej wnętrze jest uzależnione od rzeczy, które chcemy w niej przechowywać a więc w zależności od tego inna wysokość Zostań jest zastosowana w szufladach oraz półkach oraz ilości drążków. Jeżeli twoja odzież to głównie płaszcze i sukienki drążki powinna zawisnąć na wysokości od 180 do 200 cm. Zaś miejsca, w których masz zamiar zawiesić w garderoba na wymiar bluzki i koszulę na wysokości od 100 do 110 cm. Nie bez znaczenia jest również głębokość, która powinna wynosić minimum 70 cm, aby nasze wyprasowane rzeczy mogły swobodnie w niej zawisnąć zapobiegając przy tym jednocześnie ich pognieceniu. Garderoba na wymiar nad drążkami w jej najwyższej strefie powinna zawierać półki, na których umieścisz rzeczy, po które rzadziej sięgasz takie jak kołdry i koce bądź też sezonowa odzież. Szuflady w garderoba na wymiar zwykle przeznaczamy na bieliznę oraz dodatki, w których warto również umieścić specjalne wkładki organizery na krawaty bądź też biżuterię. Jeżeli masz to szczęście i projektujesz dużą garderoba na wymiar Zdecyduj się również na półkę na buty.


Garderoba na wymiar utrzymanie porządku


Utrzymanie porządku w garderoba na wymiar jest bardzo ważna szczególnie w tych o niewielkich rozmiarach. W tym celu z pomocą przydadzą ci się tekturowe pudła czy ażurowe kosze, w których możesz ułożyć czapki czy też rękawiczki bez obaw o ich stabilne ułożenie. Jeżeli twoje wnętrza są wysokie możesz również pozwolić sobie na wieszaki na wysięgnikach oraz pantografy, które pozwolą na opuszczenie ubrań na niższy poziom.


Garderoba na wymiar oświetlenie


Garderoba na wymiar jak każde inne pomieszczenie w naszym domu musi zostać prawidłowo oświetlone. Najlepszym do tego rozwiązaniem jest oczywiście światło dzienne, lecz nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji zdecyduj się na oświetlenie o neutralnej barwie, która nie będzie wpływać na odbiór odbicia w lustrze. Oświetlenie w garderoba na wymiar musi docierać do każdego zakamarka, dlatego też oprócz głównego oświetlenia warto zdecydować się na punktowe.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Garderoba na wymiar w dużym domu stała się już standardem. W mniejszych domach bądź też mieszkaniach mamy znacznie mniej powierzchni do dyspozycji a więc trudno podjąć jednoznaczną decyzję o wykonaniu garderoba na wymiar w osobnym pomieszczeniu. Mimo ograniczonej powierzchni warto zdecydować się na jej wykonanie ponieważ wkrótce okaże się że najlepszą szafą jest krzesło w salonie. Garderoba na wymiar służy nie tylko przechowywania odzieży ale też i segregacji sezonowych przedmiotów takich jak kołdry zimowe narty i tym podobne.

garderoba 1


Garderoba na wymiar optymalna powierzchnia


Jak już wcześniej wspomnieliśmy garderoba na wymiar służy do przechowywania odzieży ale i również sezonowych przedmiotów. Dodatkowo powinna ona nam umożliwiać swobodne przymierzenia oraz wybór odzieży. Dlatego też pozostaw od 100 do 150 cm w odległości między szafą a przeciwległą ścianą. Przyjmuje się iż garderoba na wymiar powinna mieć półtorej metra kwadratowego w wolnej przestrzeni aby nam to umożliwić. Nie bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje wysokość garderoba na wymiar ponieważ im jest ona wyższa tym bardziej pojemna. Wieje w wyższych partiach swobodnie możesz przechowywać rzeczy po które nie sięga aż tak często a więc zimowe czapki rękawice kurtki. Wystarczy że dwa razy w roku rzeczy przechowane w górnej partii garderoba na wymiar przyniesiesz na dół aby móc cieszyć się porządkiem.


Najmodniejszym podziałem stref w domu jest wydzielenie strefy dziennej na parterze oraz nocnej czyli tej prywatnej na piętrze bądź też użytkowym poddaszu. W domach z użytkowym poddaszem warto zaplanować garderoba na wymiar w miejscu które zwykle byłoby problematyczne w codziennym użytkowaniu a więc pod skosami. Wykonanie jej w takim miejscu spowoduje iż garderoba na wymiar optymalnie wykorzysta każdy wolny centymetr i w najbardziej newralgicznych miejscach wykonać zabudowę abyś nie musiał każdego dnia uważać na niską wysokość pod skosami.


Wyposażenie w garderoba na wymiar


Garderoba na wymiar tak samo jak Pozostałe meble w naszym domu muszą być podporządkowane naszym oczekiwaniom oraz preferencje wystroju. Dodatkowo Musimy zwrócić szczególną uwagę na wysoką jakość materiałów z których zostanie ona wykonana. Na tym etapie warto również zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych okuć takich jak pantografy które pozwolą nam na ściągnięcie wieszaków z górnej części na dół czy też szuflad na bieliznę krawaty czy też biżuterię z praktycznymi organizerami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dla garderoba na wymiar dzięki którym możesz ją spersonalizować dokładnie tak jak tego oczekujesz. Korzystanie z projektantów jest bardzo opłacalne ponieważ doradzą oni w jaki sposób wykonać funkcjonalną oraz trwałą na lata garderoba na wymiar.


Garderoba na wymiar i jej lokalizacja


Garderoba na wymiar powinna zostać zlokalizowana w prywatnej części domu a więc w pobliżu sypialni lub łazienki dla mieszkańców. Warto zastanowić się nad jej usytuowaniem w takim miejscu aby prócz swej podstawowej funkcji izolowana wnętrze domu przed utratą ciepła lub rozdzielała pokoje sypialne tłumiące hałas pomiędzy nimi.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Drewniany blat kuchenny to element, który nadaje każdej kuchnia na wymiar uroku i charakteru. Na rynku istnieje wiele gatunków drewna spełniające wysokie kuchenne wymagania.  To naturalny, ekologiczny surowiec, ciepły w odbiorze i wyjątkowo estetyczny. Jak dbać o drewniany blat kuchenny, aby przez długi czas zachował świeży i piękny wygląd?

blat 001

Meble kuchenne na wymiar to idealne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia. Głównie ze względu zróżnicowanych oczekiwań ich użytkowników. Spędzamy w niej wiele czasu i wykonujemy dużo czynności. Jednak większość z nich może negatywnie wpływać na drewniany blat kuchenny. Dlatego też powinien zostać prawidłowo zabezpieczony i zakonserwowany, zaś w trakcie użytkowania regularnie czyszczony. 

Drewniany blat kuchenny – zabezpieczenie i konserwacja

Decydując się na meble kuchenne na wymiar, otrzymujemy już gotowy do użytku drewniany blat kuchenny. A w jaki sposób wykonawca go przygotowuje do montażu? Śpieszymy z odpowiedzią. Do wyboru ma dwie metody lakierowanie oraz olejowanie. Pierwszy powoduje, iż drewniany blat kuchenny jest gładki i łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto, lakier podkreśla walory drewna, uwydatniając jego słoje. Niestety, ma też swoje wady – dosyć szybko się przeciera i jest mało odporny na działanie wysokich temperatur. W jego wyniku z czasem będzie tracił na atrakcyjności. Dlatego też drewniany blat kuchenny będzie musiał zostać ponownie wyszlifowany i pokryty nową warstwą preparatu. 

Drugą metodą jest olejowanie. W tym przypadku drewniany blat kuchenny zostaje pokryty olejem, który wnika w kilkunastomilimetrową jego warstwę. Taki zabieg czyni go odporny na wilgoć i wysokie temperatury. Drewniany blat kuchenny pozwala na zachowanie naturalnej struktury. Blaty pokryte warstwą oleju z upływem czasu mogą jednak ciemnieć. By pozbyć się skaz, nie musimy odnawiać całej powierzchni blatu, jak w przypadku lakierowania – wystarczy odświeżyć jedynie dany fragment.

Drewniany blat kuchenny nie zależnie od sposobu jego zabezpieczenia wymaga okresowej konserwacji. W tym celu należy zakupić odpowiedni preparat, który wskaże nam wykonawca kuchnia na wymiar

Kuchnia na wymiar z blat drewniany 

Aby nie uszkodzić drewniany blat kuchenny, należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób z niego korzystamy. Najważniejsze to używać podkładek pod gorące naczynia, ponieważ zdjęcie ich bezpośrednio z ognia i postawienie na drewniany blat kuchenny, może skutkować powstaniem odbarwień. 

Oczywiste jest również korzystanie z deski do krojenia. Drewniany blat kuchenny tak samo jak wykonany z innego materiału jest wrażliwy na ostre narzędzia. Dlatego też podczas siekania oraz krojenia, musimy go zabezpieczyć przed uszkodzeniami. 

Drewniany blat kuchenny – pielęgnacja

Drewniany blat kuchenny należy pielęgnować specjalnymi preparatami. Podczas dobierania ich należy zwrócić uwagę, czy zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością. Drewniany blat kuchenny, który został poddany lakierowaniu, możemy myć przy pomocy uniwersalnego mleczka do czyszczenia. Podczas czyszczenia drewniany blat kuchenny używajmy zawsze wilgotnej bawełnianej szmatki, która musi być dobrze wyciśnięta z wody, aby nie zostawiała smug. Koniecznie po skończeniu, musimy wytrzeć blat do sucha. 

Jeżeli przez nieuwagę pozostawimy gorącą herbatę lub naczynie na drewniany blat kuchenny, możemy to szybko naprawić domowym sposobem. Przygotuj mieszankę oliwy z oliwek oraz soli i nanieś gęstą mieszankę na powstałe uszkodzenia. Pozostaw ją na ok. 3 godziny, po czym delikatnie zetrzyj szmatką i przetrzyj drugą lekko zwilżoną. 

Drewniany blat kuchenny, który miał kontakt z alkoholem może się również odbarwić. Dlatego też natychmiast usuń ciecz. Następnie wetrzyj w dane miejsce olej lniany, który uzupełni ubytek tłuszczu spowodowany kontaktem z alkoholem.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Meble kuchenne na wymiar muszą być przede wszystkim wygodne, ale i dopasowane do naszych preferencji stylistycznych. Dlatego też, warto zastanowić się nad rozkładem szafek kuchennych, długością blatu, ilością szuflad i schowków. Wszystko po to, aby kuchnia na wymiar była praktyczna i spełniała nasze oczekiwania. 

kuchnia 001

Blat kuchenny z litego drewna?

Najważniejszym aspektem każdej kuchnia na wymiar jest blat kuchenny. Może on przybierać różne kształty, długości – wszystko zależy od naszych preferencji, przyzwyczajeń może mieć ona na przykład kształt litery „U” lub „L”. Warto zasięgnąć tutaj porady eksperta i skorzystać z projekt mebli kuchennych na wymiar. Jeszcze ważniejszy jest tak zwany trójkąt roboczy, czyli połączenie lodówki, zlewu i kuchenki. Takie rozmieszczenie gwarantuje ciągłość czynności, które wykonujemy podczas gotowania: Wybór jedzenia i przygotowania – mycie warzyw, owoców i mięsa i oczywiście naczyń – gotowanie. Ważne jest, aby te trzy elementy sprzętów AGD w kuchnia na wymiar nie były za daleko od siebie. Długość łączna ramion takiego trójkąta roboczego nie powinna być większa niż 7 m.

Kuchnia na wymiar – jakie kolory wybrać?

Meble kuchenne na wymiar pozwalają nam na pełną personalizację mebli do naszych oczekiwań. Wybieramy kolor płyty frontów oraz materiał blatu np. blat kuchenny z litego drewna. Dzięki pełnej palecie barw i struktur, możemy dopasować meble kuchenne na wymiar do każdego koloru ścian. Korzystniej jest wybrać awangardowy kolor ścian, niż kuchnia na wymiar, ponieważ znacznie łatwiej zmienić kolor ścian niż mebli. Często wystarczy kilka pociągnięć pędzla, by na przykład z minimalistycznej stała się ona przytulna, radosna. Kolor ścian powinien współgrać z kolorem meble kuchenne na wymiar. Ciemna paleta sprawi, że jasne meble kuchenne na wymiar będą lśniły jeszcze bardziej, zatem uzyskamy elegancki kontrast. Z kolei jasne barwy rozświetlą kuchnie na wymiar, dodadzą jej blasku. Zastanówmy się, na jakim efekcie najbardziej nam zależy! Kuchnia na wymiar nie zawsze musi być kolorowa, jasna, lub biała.

Białe meble kuchenne na wymiar, czy czarne meble kuchenne na wymiar

Bogactwo barw pozwala nam na wybór setek odcieni dla naszych mebli. Oczywiście, obecnie największą popularnością cieszą się białe i czarne meble kuchenne na wymiar. Białe meble kuchenne na wymiar, odbijają światło i sprawiają, iż wnętrze jest znacznie jaśniejsze. Biała kuchnia na wymiar, szczególnie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca, które jest zarazem dobrze doświetlone, możemy pozwolić sobie na modną ekstrawagancję – czarne meble kuchenne na wymiar. To odważny krok, ale dobrze przemyślany może dać powalający efekt, zwłaszcza w połączeniu z blat kuchenny z litego drewna.   

Meble kuchenne na wymiar – szuflady

Meble kuchenne na wymiar koniecznie muszą posiadać szuflady, ponieważ zapewniają one szybki i wygodny dostęp do przechowywanych rzeczy. Nie ma potrzeby przesuwania pierwszych rzeczy, aby dostać się do następnych. W dzisiejszych czasach mamy już wiele szuflad nowoczesnych, które wytrzymują bez problemu nawet i 30 kg. Wszystko zależy od materiału i systemu ich mocowania. Szuflady stalowe są najbardziej wytrzymałe. Wymiar szuflad jest determinowany przez wymiar szafek kuchennych. Zatem na etapie projekt mebli kuchennych możemy je dowolnie modernizować. Możemy również zdecydować się na szuflady typu cargo, które mogą mieć maksymalny wzrost aż do 2,20 m. Jeśli chodzi o szerokość szuflad, nie ma prawie granic. Najwęższe rozmiary wynoszą 15 cm.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Białe kuchnie na wymiar od lat cieszą się ogromną popularnością – prezentują się dobrze zarówno na dużym, jak i niewielkim metrażu, są uniwersalne i ponadczasowe. Dlaczego więc coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które przełamią kuchenny krajobraz w pełnej bieli? Biel, choć piękna i wszechstronna, w zły sposób zaaranżowana - bywa nudna.Jeśli więc zależy Ci aby wyróżnić się z tłumu i sprawić, by Twoja kuchnie na wymiar prezentowała się oryginalnie i zaskakująco – postaw na intensywne kolory! Jak wprowadzić je w kuchnie na wymiar?

kuchnia 006


Intensywne kolory na ścianach, czyli szybki sposób na metamorfozę w kuchnie na wymiar


Farba pozwala szybko i sprawnie odmienić każde wnętrze. Zanim jednak wybierzesz konkretny kolor, sprawdź właściwości farby – pamiętaj, że kuchnie na wymiar to wnętrze narażone na działanie wilgoci i zabrudzenia. Warto zdecydować się na produkt, który zapewni w kuchnie na wymiar a konkretniej jej ścianom odporność na: plamy, zmywanie i szorowanie. Idealna farba to taka, która jest przeznaczona do malowania ścian i sufitów we wnętrzach narażonych na okresowo zwiększające się zawilgocenie i kondensację pary wodnej. Specjalistyczna hydrofobowa formuła sprawia, że pomalowane nią powierzchnie nie absorbują zabrudzeń oraz „trudnych” plam, stają się odporne na ścieranie, działanie środków dezynfekujących, a także na rozwój bakterii i grzybów. Dzięki doskonałym parametrom użytkowym taką farbą pomalujemy nawet znajdujący się bezpośrednio nad blatem roboczym backsplash w kuchnie na wymiar.


Kuchnie na wymiar – kolor ścian


Dzięki szerokiej palecie kolorów, z pewnością znajdziesz barwę dopasowaną do swoich upodobań oraz kuchnie na wymiar. Oprócz głębokich odcieni zieleni i niebieskiego, które już od kilku sezonów rządzą we wnętrzach, w 2019 roku do łask powracają ciepłe tonacje. Przybrudzone wersje różu, cegły czy ochry, a także mocne i nasycone barwy, takie jak bordo czy elegancki rubin, zamienią kuchnia na wymiar w energetyczne i pozytywne wnętrze. Świetnie sprawdzają się również odcienie żółtego – miodowy czy musztardowy, a także pastele. Delikatne błękity, miętowa zieleń, pudrowy róż, a także rozbielone wersje fioletu czy pomarańczy podkreślą charakter wnętrza, równocześnie go nie przytłaczając.


Decydując się na intensywne, ciemne kolory pamiętaj, by stosować je z umiarem – szczególnie jeśli Twoja kuchnia na wymiar jest mała. Mogą wtedy pojawić się w przestrzeni nad blatem, czy na jednej, dobrze doświetlonej ścianie. Jaśniejsze odcienie są bezpieczniejsze i równie efektowne. Kolor warto dopasować do stylu wnętrza. Pudrowy róż, błękit czy rozbielona zieleń świetnie skomponują się ze stylem skandynawskim. Delikatna lawenda podkreśli charakter prowansalskiej kuchnia na wymiar. Intensywne barwy doskonale pasują do aranżacji w stylu eklektycznym czy vintage w klimacie szalonych lat 50.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kuchnia na wymiar wbrew panującej opinii nie jest wcale tak kosztowna. Jeszcze kilka lat temu kuchnia na wymiar faktycznie kosztowała więcej niż gotowe zestawy w sklepach, lecz już od pewnego czasu ceny się zrównały. Obecnie często możemy wykonać swoją wymarzoną kuchnię dopasowaną do naszych potrzeb w niższej cenie niż te oferowane w salonie meblowym, jako gotowe rozwiązanie dla większości użytkowników. W pierwszym przypadku zapłacimy za projekt kuchni na wymiar materiały oraz robocizna w drugim zaś za wygoda, lecz nie do końca dopasowane rozwiązania do naszego domu. Niegdyś również ogromną zaletą gotowych rozwiązań była szybkość realizacji obecnie na Większość z nich będziemy czekać około 5 tygodni.

kuchnia 003

 


Kuchnia na wymiar Fakty i mity


Rynek meblarstwa w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych w Europie oferuje nam szeroką gamę rozwiązań, lecz każdy z nich jest podobny do drugiego, co nie pozwala nam na spersonalizowanie kuchnia na wymiar do naszych potrzeb. Zwykle na etapie urządzania mieszkania goni nas czas, dlatego też wybieramy rozwiązania, które możemy mieć od ręki lub wydaje nam się, że będą szybsze w realizacji. Niestety do tego tematu powinniśmy podejść bardziej szczegółowo, ponieważ tak jak już wspomnieliśmy na wstępie czas realizacji obu rozwiązań jest bardzo zbliżony.


Alternatywą dla modułowych systemów kuchennych jest wykonanie ich na indywidualne zamówienie, które będzie dopasowane na miarę naszego mieszkania i wnętrza. Jednak tylko część osób decyduję się na to korzystne rozwiązanie w obawie przed wysokimi kosztami. Kuchnia na wymiar w Polsce stanowi synonim luksusu a więc nie każdy w swoim przekonaniu może sobie na niego pozwolić. Nic bardziej mylnego. Rezygnuję z zakupu przygotowanego już zestawu i kupując kuchnia na wymiar możemy dużo zaoszczędzić. Dodatkowo gotowy komplet nie będzie idealnie dopasowany a więc powstaną luki i niedociągnięcia chociażby w narożnikach ścian. Często porównujemy cenę kuchnia na wymiar z gotową zestawem nie uwzględniając tego, iż będziemy musieli dodatkowo zapłacić za montaż gotowego zestawu, co znacznie podwyższy koszty. Zwykle montaż mebli będzie nas kosztował 20% wartości kuchni do tego będziemy musieli dokupić listwę wykończeniowa, które często nie są zawarte w zestawie oraz blat kuchenny, który również jest dodatkowo płatny.


Kuchnia na wymiar kontra gotowy zestaw podsumowanie


Rzeczywistość wygląda tak, iż często salony meblowe zarabiają krocie na sprzedaży gotowych mebli jak Szacuję Rynek finansowy jest to zwykle 40% marży. Niestety za ceną nie idzie, jakość wykonania i trwałość mebli, ponieważ wykonane są one masowo z płyt o niskiej, jakości. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, iż okucia w kuchnia na wymiar wybierane są przez nas i możemy sprawdzić opinie panujące na temat danej firmy. Kuchnia na wymiar w naszej firmie będzie wyposażona w okuciach niemieckiej firmy Blum cieszącej się nienaganną opinią i dającą wieloletnią gwarancję na swoje wyroby.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Kuchnia na wymiar, to marzenie niejednej gospodyni domowej, a jak wiadomo kuchnia na wymiar to zawsze dodatkowa paleta możliwości aranżacyjnych jak i technicznych. W przypadku nowej inwestycji w gospodarstwie domowym, a taką na pewno będzie stworzenie własnej kuchnia na wymiar, ważnymi aspektami będą jej oświetlenie, kolorystyka, rozwiązania techniczne oraz innowacyjność.Przede wszystkim należy skupić się na doborze kolorów, z których kuchnia na wymiar stworzą wymarzoną kompozycję. Trafny dobór kolorystyki ma niebagatelny wpływ np. na chęć spędzenia czasu w kuchni przy rodzinnym obiedzie. Szafa na wymiar, wyspy kuchenne, zabudowy kuchenne to elementy kuchnia na wymiar. Każda z nich nabiera wyjątkowości dzięki swojej szczególnej kolorystyce. Farby stosowane w przemyśle meblowym, dzielą się na trzy rodzaje tj. matowe, półmatowe oraz połyskowe.

kuchnia 006

 

Kuchnia na wymiar – farby matowe


Farby matowe uważane za relikty czasów PRL-u, mogą przydać się doskonale do kuchnia na wymiar, dla osób, które cenią sobie prostotę oraz indywidualność. Charakterystyczne dla tego typu farb są: trwałość, szybki czas schnięcia, doskonała przyczepność do malowanych powierzchni oraz nieżółknąca powierzchnia. Trzeba przyznać, że każda kuchnia na wymiar powinna powyższe cechy posiadać.

Kuchnia na wymiar - półmat


Oczywiście każdy z nas posiada swoje indywidualne odczucia, co do wyboru struktury farby, w którą przybrane są nasze kuchnia na wymiar. Stąd też, kolejnym wyborem są farby półmatowe. Bardzo dobre krycie, odporność na ścieralność jak i żółknięcie oraz doskonała zdatność do polerowania tego typu farby będzie idealnie pasowała do osoby, która lubi częste zmiany na powierzchniach kryjących wymarzoną kuchnia na wymiar.

Kuchnia na wymiar - połysk


Ostatnim typem farby, którym można pokryć kuchnia na wymiar jest emalia akrylowa zapewniająca połysk, blask oraz poczucie czystości. Każda gospodyni domowa marzy o czystym, świecącym blacie kuchennym lub froncie jej nowo stworzonej aranżacji. Kuchnia na wymiar w przedstawionym powyżej stylu za każdym razem będzie napawać nas dumą, ponieważ jej styl pokazuje klasę właściciela oraz wysublimowany smak, jednakże wymaga wiele pracy w zamian aby kuchnia na wymiar stworzone w ten sposób utrzymywały swoją jakość przez długie lata. 

kuchnia na wymiar mogą być aranżowane w dowolny sposób. Kolorystyka, która ma zachęcać do spędzania czasu w kuchni, a nie przed telewizorem jest liczna i niczym nieograniczona, chyba że zależy nam na efekcie jak najwięcej, najmniejszym nakładem finansowym. Stąd też, przedstawione powyżej kreacje oraz struktury farb pozwolą na realizację marzeń o kuchni, która będzie zawierać wymarzone przez nas kuchnia na wymiar, stworzona przez odpowiednio dobrane meble będzie towarzyszem rodzinnych chwil wspominanych przez długie lata.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kuchnia na wymiar musi zostać wyposażona w okap. Tylko kuchnia na wymiar jest w stanie zapewnić Ci funkcjonalność i wolność wyboru. Okap w ostatnim czasie wysuwa się na prowadzenie i zaczyna dominować nad całym założeniem, dzięki bogactwu wzorów i kolorów. Obecnie okap nie musi znajdować się tylko nad kuchenką, często przybierając kształt dużych stylizowanych wyciągów rodem z profesjonalnych kuchni lub rustykalnych kominów nad piecami. Ponadto szafka nad okapem, daje możliwość przechowywania potrzebnych do przygotowania posiłku przedmiotów. Jak zaaranżować kuchnia na wymiar z okapem?

 

kuchnia 006


Kuchnia na wymiar


Prawidłowy rozkład oraz tak zwany trójkąt roboczy opisywaliśmy już wielokrotnie. Dlatego też wiecie, że optymalne i ergonomiczne wykorzystanie powierzchni zapewnia tylko i wyłącznie kuchnia na wymiar, która angażuje każdy wolny centymetr. Nawet ten najwęższy fragment można wykorzystać dzięki bogatej ofercie koszy wysuwnych firmy Bluum.


Aranżacja kuchnia na wymiar wiąże się z aranżacją rozkładu szafek do naszych potrzeb, a więc większość rzeczy potrzebnych do gotowania, jedzenia i utrzymywania czystości przechowujemy w licznych szafkach i szufladach. Tworzą one spójny ciąg, dający wrażenie ujednoliconej harmonii wizualnej i konsekwencji stylistycznej.


Harmonia może być odbierana przez niektórych jako nudna – w tym wypadku postaw na kolor, który unowocześni i doda „pazura” w kuchnia na wymiar. Jeżeli mimo wszystko stawiasz na biel zastanów się nad drewniany blat kuchenny, który nada naturalistycznego aspektu. Dodatkowo możesz postawić na wzorzyste płytki podłogowe i ścienne. Atutem kuchnia na wymiar jest również łatwość utrzymania czystości i porządku. Pochowane rzeczy nie są tak narażone na zabrudzenia i pokrycie kurzem, a niezastawione przedmiotami blaty szybciej się sprząta.


Kuchnia na wymiar z okapem


Szafki nad okap tworzą koncepcyjną całość z resztą zabudowy. Są wykonane z tego samego materiału co pozostałe meble – z drewna lub płyt MDF. Najczęściej kuchnia na wymiar w tej konwencji mają styl minimalistyczny, ale zabudowa jako koncepcja projektowa sprawdza się również we wnętrzach bardziej klasycznych – prowansalskich, angielskich, pałacowych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Projekt kuchni na wymiar to najważniejszy element tworzenia nowej zabudowy. To właśnie on pozwala nam na nieograniczoną liczbę poprawek i zmian, które w przyszłości pomogą nam na korzystanie z idealnie dopasowanej do nas kuchnia na wymiar. A przecież właśnie o to chodzi. Wykonując kuchnia na wymiar, chcemy a była indywidualnie dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań.

 

kuchnia 008

 


Projekt kuchni na wymiar


Kuchnia na wymiar i dostępne na rynku rozwiązania techniczne, pozwalają nam na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. A co za tym idzie zaspokojenie potrzeb każdego klienta. Kuchnia na wymiar przede wszystkim musi być funkcjonalna i komfortowa. Jednym z aspektów, jaki musimy rozważyć to sposób otwierania szafek i szuflad. Najpopularniejszym systemem są drzwiczki uchylne tzw. skrzydłowe, lecz nie w każdym miejscu będą one odpowiednie. Szafki narożne wyposażone w takie rozwiązanie może doprowadzić do uszkodzenia frontów, ponieważ gdy otworzymy obie pary – dochodzi do kolizji. Kuchnia na wymiar, która składa się z szafek wiszących oraz wąskich i niskich, powinna zawierać drzwiczki uchylne, które okazują się bardzo praktycznym rozwiązaniem, ze względu na system otwierania. Mimo, iż znajdują się u góry i również w tą stronę się otwierają to okucia spowalniające zamykanie i ułatwiając podnoszenie, bardzo ułatwiają korzystanie z nich. Choć jest to droższe rozwiązanie, z pewnością się zwróci – ponieważ kuchnia na wymiar jest bardzo trwała – więc służy nam przez wiele lat.


Kuchnia na wymiar – szafki żaluzjowe


Kuchnia na wymiar wyposażona w szafki żaluzjowe to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które chroni nasze fronty w nawet w najbardziej niedostępnych i trudnych miejscach. Nie wymagają dużo miejsca, aby je otworzyć w przeciwieństwie do klasycznego systemu otwierania. Ponadto wyróżniają się bogatą fakturą i dostępnością materiałów. Narożne szafki mogą również posiadać drzwi skrzydłowe, lecz połączone ze sobą zawiasami. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, ponieważ świetnie sprawdza się zarówno w szerokich jak i niskich elementach. Ułatwiają dostęp do ich zawartości, a podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi skrzydłowe.


Kuchnia na wymiar w stylu … indywidualnym


Miłośnicy nowoczesnych i industrialnych wnętrz, powinni zwrócić szczególną uwagę na stalowe fronty. Kuchnia na wymiar w nie wyposażona podkreśla minimalizm, dając wrażenie zimnego i surowego wnętrza. Oczywiście nie każdy z nas chce aranżować swoje wnętrze zgodnie z trendami. Lubimy sielskie i przytulne wnętrza. Taki efekt w kuchnia na wymiar uzyskamy przez wykorzystanie drewna. Mogą to być drewniane fronty lub drewniany blat kuchenny, które przypominać będą meble kolonialne.


Kuchnia na wymiar – otwierana na dotyk


Do niedawna kuchnia na wymiar wyposażona w szafki otwierane na dotyk, mogliśmy znaleźć tylko w drogich i ekskluzywnych kuchniach. Obecnie, stosuje się je na szeroką skalę. Ogromną zaletą jest brak uchwytów, co znacznie ułatwia sprzątanie i utrzymanie czystości. Otwieramy je za pomocą specjalnie wyfrezowanej krawędzi lub naciśnięciu frontu w odpowiednim miejscu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

INFORMACJE O PLIKACH COOKIES

 1. Serwis korzysta z plików cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Pliki tego rodzaju zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu lub podmioty z nim współpracujące.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:
  a. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  b. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  c. w celu zapamiętania składu koszyka użytkownika w sklepie internetowym,
  d. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne" (session cookies) oraz „stałe" (persistent cookies). Cookies „sesyjne" są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe" pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.
 7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów, a także operatorów płatności.
 9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics
 10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.
 11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

ZARZĄDZANIE PLIKAMI COOKIES

 1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www
 2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:
  a. Internet Explorer
  b. Chrome
  c. Safari
  d. Firefox
  e. Opera
  f. Android
  g. Safari (iOS)
  h. Windows Phone
  i. Blackberry